Jeżeli zaczynamy inwestować na giełdzie, wielokrotnie wyobrażamy sobie łatwo zarobione pieniądze, które niebawem będziemy mogli przeznaczyć na nowy dom, samochód czy wymarzone wakacje. Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo. Oczywiście na giełdzie można zarobić, aczkolwiek wymaga to pewnego wysiłku. Jako początkujący inwestorzy przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o ograniczeniu ryzyka. Dlatego sprawdzamy, jak wygląda bezpieczne inwestowanie na giełdzie.
Najbezpieczniejsze instrumenty inwestycyjne – lokaty i obligacje
Zanim podpowiemy, jak wygląda bezpieczne inwestowanie, odnieśmy się do samego terminu inwestowania, który często jest używany zastępczo i mylony z oszczędzaniem. Tak więc oszczędzanie na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo. Inwestowanie zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, a proporcjonalnie do niego zwiększyć się może zysk, ale też pogłębić strata.
Stąd za najbezpieczniejsze instrumenty inwestycyjne należy uznać lokaty bankowe. To inwestowanie i pomnażanie swoich pieniędzy z pewnym zyskiem, aczkolwiek nie zawsze jest to opłacalne. Na przykład w 2021 r. oprocentowanie lokat jest na skrajnie niskim poziomie, wielokrotnie niższym niż inflacja. Nieco większe ryzyko niosą w sobie obligacje (skarbowe lub korporacyjne). Zdarza się to rzadko, ale możliwe jest na przykład bankructwo kraju czy korporacji emitującej obligacje. Zysk z takich inwestycji również zależy od oprocentowania, które może być stałe lub zmienne, na przykład przy obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją.
Bezpieczne inwestowanie – podstawowe zasady
Jak zauważyliśmy wyżej, wraz ze wzrostem ryzyka ewentualne zyski z inwestycji mogą być wyższe. Oczywiście nie da się w 100 proc. zminimalizować ryzyka, aczkolwiek można je w dużym stopniu ograniczyć. Wystarczy, że będziemy trzymać się pewnych zasad:
- Nie inwestujemy oszczędności – zgromadzona poduszka finansowa powinna być traktowana jako środki na tzw. czarną godzinę, które przydają się w określonych sytuacjach (np. choroba, utrata pracy). Takich środków nie należy inwestować. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zbudować swoją poduszkę finansową (np. wysokość 6-miesięcznego wynagrodzenia), po czym inwestować tylko nadwyżki. Chcąc inwestować, nigdy nie możemy też wspomagać się pożyczką.
- Inwestujmy w instrumenty, które rozumiemy – współcześnie możemy inwestować w setki różnych aktywów. Należą do nich akcje spółek, obligacje, fundusze, waluty na rynku Forex, surowce, metale szlachetne itp. Najważniejsze, aby inwestować w instrumenty, które rozumiemy. Dotyczy to giełdy, ale nie tylko (np. inwestowanie w wina, antyki czy samochody).
- Dywersyfikacja ryzyka – nigdy nie inwestujemy całości zgromadzonego kapitału, tak samo nie gramy tylko na jeden instrument inwestycyjny. Bezpieczne inwestowanie to dywersyfikacja swojego portfela i minimalizowanie ryzyka.
Jak zminimalizować ryzyko inwestowania na giełdzie – TOP 5 zasad
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie wymaga trzymania się kilku zasad. Oprócz powyższych dotyczących inwestowania w ujęciu ogólnym, podczas gry na giełdzie na notowane akcje spółek, należy pamiętać też o kilku kolejnych regułach:
- Najpierw nauka – wielu inwestorów nie ma wielkiej wiedzy o inwestowaniu, a mimo wszystko próbuje swojego szczęścia na giełdzie. To błąd, który zwykle skutkuje stratą kapitału. Dlatego w pierwszej kolejności należy znaleźć szkolenia, webinary i kursy pomagające zrozumieć, jak wygląda inwestowanie na giełdzie. Wiele materiałów wideo w rozbiciu na poszczególne segmenty zawiera w sobie platforma ProWebinar.
- Łączenie analiz – dobry inwestor potrafi łączyć ze sobą analizę techniczną oraz fundamentalną. W przywołanych już szkoleniach ProWebinach analizy te na czynniki pierwsze rozkładają jedni z najlepszych inwestorów na polskim rynku (m.in. Robert Gawęda, Agnieszka Jagodzińska, Paweł Zakrzewski, Michał Wiśniewski, Tomasz Trela, Piotr Głowacki, Sebastian Seliga, Zbigniew Wieczorek, Dorota Sierakowska, Grzegorz Moskwa, Czesław Mazur, Łukasz Fijołek, Dariusz Bartłomiejczak, Mariusz Drozdowski).
- Nauka na błędach – bezpieczne inwestowanie na giełdzie to uczenie się na własnych błędach. Te popełniają nawet doświadczeni inwestorzy. Najważniejsze, aby wyciągać z nich wnioski i nie powtarzać ich w przyszłości.
- Plan działania – przed rozpoczęciem inwestycji należy mieć jasno określony plan, aby nie dać się ponieść emocjom, zwłaszcza kiedy inwestycja przynosi straty. Dlatego warto ustawić sobie akceptowalny poziom straty, czyli moment kiedy zakończymy inwestycję. To samo dotyczy poziomów dla wygenerowanego zysku.
- Nauka na niskich kwotach – w nauce bezpiecznego inwestowania pomóc może konto demo. Jednak gra za wirtualne środki nigdy nie niesie w sobie takich emocji jak inwestowanie prawdziwych, zarobionych pieniędzy. Dlatego początkujący inwestorzy powinni inwestować małe kwoty.
Podsumowując, bezpieczne inwestowanie na giełdzie jest możliwe o tyle, o ile będziemy trzymać się pewnych zasad. Oprócz tego obowiązkowo musimy inwestować tylko w te instrumenty, które rozumiemy i nie mają one przed nami żadnych tajemnic, najlepiej przy stosowaniu i połączeniu odpowiednich strategii. Oczywiście należy mieć na uwadze, że pomnażanie swoich pieniędzy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ale w podane powyżej sposoby można je znacząco zminimalizować.