Inwestowanie pieniędzy dla początkujących może wydawać się bardzo zawiłe i skomplikowane. Na szczęście znajdziemy dziś na tyle dużo wiedzy, że możemy się do tego właściwie przygotować, co jest podstawą inwestowania w najróżniejsze aktywa. Najgorsze, co możemy zrobić, to rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem bez zdobycia odpowiedniej wiedzy. Wówczas niemal na pewno utracimy dużą część, a być może nawet wszystkie zainwestowane środki.

Kiedy nie należy inwestować pieniędzy?

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących, zwłaszcza bez wiedzy, jest mocno ryzykowne i niepotrzebne. Szczególnie, że początkujący inwestorzy często dają ponieść się emocjom. Stąd powinniśmy być inwestorami świadomymi i odpornymi na stres. Oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe. Co ważne, dotyczy to nie tylko pozytywnych lub negatywnych emocji związanych z inwestowaniem, ale też całkiem przyziemnych spraw (np. żałoba, narodziny dziecka, problemy rodzinne itp.).

Od inwestowania należy też trzymać się z daleka, jeżeli jesteśmy zadłużeni. Oczywiście nie mówimy tutaj o sytuacji, kiedy mamy ratę kredytu, która w żaden sposób nie wpływa negatywnie na naszą sytuację życiową. Natomiast jeżeli jest to bardzo mocne obciążenie domowego budżetu, lepiej wcześniej spłacić lub nadpłacić takie zobowiązanie.

Jak rozpocząć inwestowanie pieniędzy dla początkujacych w 5 krokach?

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących

Jeżeli chcemy rozpocząć inwestowanie swoich środków, pomoże nam w tym dobry plan. Sprowadziliśmy go do pięciu etapów:

  1. Odłożenie poduszki bezpieczeństwa – zanim zaczniemy inwestować, najpierw musimy sprawdzić stan swoich finansów. Podstawą jest poduszka finansowa, która optymalnie, jeżeli wynosi przynajmniej 6-miesięczną wysokość pensji lub wydatków.
  2. Wyliczenie wysokości środków do zainwestowania – inwestować możemy nadwyżkę ponad poduszkę bezpieczeństwa. Za stosunkowo bezpieczną uważa się zasadę inwestowania 60:40. W takiej formule 60 proc. inwestowanych środków angażujemy w inwestycje emerytalne, natomiast pozostałe w bardziej ryzykowne aktywa. Co ważne, im jesteśmy starsi, tym proporcje te powinny się zmieniać i przechylać ku bezpiecznym inwestycjom emerytalnym. Strata środków jest bowiem wówczas trudniejsza w odrobieniu.
  3. Przygotowanie planu działania – inwestujemy po to, żeby zarobić, aczkolwiek musimy liczyć się ze stratą. Każdy z nas jest inny i ma różny próg bólu (stratę finansową wyrażoną w procentach), aczkolwiek w jego wyliczeniu pomogą odpowiednie narzędzia. Możemy wspomóc się wzorem (100% – nasz wiek) / 2. Na przykład dla inwestora w wieku 25 lat próg bólu będzie wynosił 37,5 proc.
  4. Przygotowanie odpowiednich narzędzi – żeby zacząć inwestować środki, należy otworzyć rachunek maklerski. Najlepiej, jeżeli daje on możliwość inwestowania w akcje polskie i zagraniczne, fundusze ETF, kontrakty terminowe itp. Stąd konieczne może być otwarcie dwóch lub większej liczby rachunków. Jako że podstawą jest inwestowanie jako odkładanie na emeryturę, warto rozważyć wpłaty na rachunki IKE oraz IKZE.
  5. Monitorowanie wyników inwestycyjnych – inwestowanie pieniędzy dla początkujących to spore emocje. Dlatego świeżo upieczeni inwestorzy bardzo często śledzą swoje wyniki, sprawdzając wyniki konta nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy, że na konto zalogujemy się raz w tygodniu lub nawet rzadziej.

Jakich zasad trzymać się przy inwestowaniu?

Jeżeli chcemy inwestować rentownie, musimy trzymać się kilku zasad i unikać najczęstszych błędów początkujących inwestorów. Na pewno nie powinniśmy angażować swoich środków w skomplikowane aktywa, których nie potrafimy zrozumieć. Tutaj wracamy do początku i niezbędnej wiedzy. Przed inwestowaniem należy więc przeczytać kilka książek i obejrzeć webinary, a co daje najlepsze efekty – wziąć udział w szkoleniu, najlepiej z udziałem aktywnych inwestorów z dobrymi wynikami. Przypomnijmy, że wiele materiałów znajdziesz na platformie ProWebinar. To cała biblioteka i kopalnia wiedzy o inwestowaniu od strony technicznej, ale także psychologicznej. Dowiesz się m.in. jak unikać najczęstszych błędów początkujących inwestorów, ale też, jak inwestować małe kwoty, jak wybrać dobre konto maklerskie, włącznie z najniższymi opłatami oraz prowizjami. Oczywiście to również wiele innych informacji o inwestowaniu w akcje, kontrakty terminowe, fundusze inwestycyjne, obligacje i inne instrumenty giełdowe.

Inna zasada dotyczy bezpiecznej gry na giełdzie czy rynku Forex. Oznacza ona, że inwestować powinniśmy małą łyżeczką, a nie chochlą, wykorzystując jednorazowo wszystkie środki przeznaczone na inwestycję. Wręcz przeciwnie – należy inwestować małymi partiami, które odpowiadają łyżeczce. Znacznie zmniejsza to ryzyko pomyłki. Pozwala też lepiej opanować emocje i ułatwia podejmowanie racjonalnych decyzji.

Podsumowując, inwestowanie pieniędzy dla początkujących wymaga racjonalnego podejścia i wiedzy, co jest kluczowe dla rentownego inwestowania swoich środków. Im prędzej pozyskamy taką wiedzę, tym szybciej będziemy gotowi do inwestowania. Pamiętajmy natomiast, aby robić to tylko ze środkami, które wychodzą poza poduszkę bezpieczeństwa. Natomiast inwestować możemy także małe kwoty. Nie jest bowiem prawdą, że inwestowanie jest przeznaczone tylko dla bogatych. Nic z tych rzeczy, aczkolwiek nie należy być pochopnym i wierzyć, że zamienimy 1000 złotych w milion. Takiej stopy zwrotu nie da się uzyskać.

Inwestowanie długoterminowe w akcje. Jak kupić tanie akcje?

Inwestowanie na giełdzie jest dziś bardzo popularne. W dobie bardzo niskich stóp procentowych nie opłaca się