Inwestowanie w złoto i srebro na giełdzie cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Metale szlachetne jako skład portfela mają zapewnić bezpieczną przystań dla naszych środków, które przechowywane na lokatach czy rachunkach bankowych tracą swoją wartość wskutek wysokiej inflacji. Sprawdzamy, czy warto inwestować w złoto i srebro na giełdzie w tzw. papier i jakie produkty inwestycyjne wybrać.
Inwestowanie w złoto i srebro na giełdzie – sposoby.
Jeżeli interesuje nas inwestowanie w złoto i srebro, możemy kupować metal fizyczny, głównie w postaci sztabek i monet bulionowych lub kolekcjonerskich, które mają różną gramaturę, choć najpopularniejsze są monety jednouncjowe (1 oz). Dodajmy tutaj, że obok srebra i złota dobrą inwestycją może być także platyna.
Jednak w tym wpisie skupimy się na tym, czy warto inwestować w metale szlachetne poprzez giełdę za pomocą kontraktów terminowych, jednostek ETF, CFD czy akcje. Sprawdzamy, jak wygląda inwestowanie w złoto i srebro przez te instrumenty giełdowe.
Inwestowanie w złoto i srebro na giełdzie przez kontrakty terminowe
Wyróżniamy różne kontrakty na metale szlachetne, w tym złoto i srebro. Znajdziemy je m.in. na amerykańskiej giełdzie COMEX. W przypadku obydwu metali jednostką miary jest uncja trojańska (31,1 g).
Kontrakty terminowe na złoto:
- Gold Futures (GC) – jeden kontrakt ma wartość 100 oz;
- E-mini Gold Futures (QO) – jeden kontrakt ma wartość 50 oz;
- Micro Gold Futures (MGC) – jeden kontrakt ma wartość 10 oz.
Kontrakty terminowe na srebro:
- Silver Futures (SI) – jeden kontrakt ma wartość 5000 oz;
- E-mini Silver Futures (QI) – jeden kontrakt ma wartość 2500 oz;
- Micro Silver Futures (SIL) – jeden kontrakt ma wartość 1000 oz.
W najprostszym tłumaczeniu, jeżeli przewidujemy, że cena metalu szlachetnego wzrośnie, zajmujemy pozycję długą, czyli kupujemy kontrakt. Jeżeli uważamy, że cena spot złota lub srebra spadnie – zajmujemy pozycję krótką (sprzedaż kontraktu).
Należy jednak pamiętać, że kontrakty terminowe CFD to złożone instrumenty giełdowe oparte na dźwigni finansowej. Dlatego przed rozpoczęciem inwestowania w tej formie należy je dobrze poznać. Obowiązkowo musimy też znać takie terminy jak contango czy backwardation, które odnoszą się do różnicy między cenami – spot oraz terminową.
Oprócz tego musimy pamiętać o rolowaniu kontraktów przed dniem ich wygaśnięcia, żeby nie być zmuszonym do odebrania fizycznego złota czy srebra. Jeżeli więc zajmujemy pozycję długą na kontrakt futures na metal szlachetny wygasający w grudniu 2021 roku, należy sprzedać je wraz z grudniową dostawą, po czym nabyć kontrakt na metal z dostawą np. w czerwcu 2022 r.
Inwestowanie w złoto i srebro na giełdzie przez jednostki ETF
Alternatywą dla kontraktów terminowych jest inwestowanie w metale szlachetne przez jednostki ETF, które naśladują kurs srebra czy złota, np.:
- SPDR Glod Trust (GLD),
- SPDR Gold MiniShares Trust (GLDM),
- iShares Silver Trust (SLV),
- ProShares Ultra Gold (UGL).
W zależności od jednostek ETF mogą one być lewarowane dźwignią. Zawsze ponosimy też opłaty z tytułu zarządzania (np. 0,4 proc., 0,5 proc.).
Inwestowanie w złoto i srebro przez CFD
Kolejną opcją jest inwestowanie w srebro oraz złoto na rynku pozagiełdowym, wykorzystując kontrakty na różnicę kursową (CFD). W ten sposób można kupić srebro czy złoto bez ich fizycznej dostawy.
To ciekawy wybór dla inwestorów z mniejszymi zasobami kapitałowymi. Jeżeli uważamy, że metal szlachetny z czasem podrożeje, zawieramy pozycję długą i kupujemy złoto czy srebro. W sytuacji, kiedy spodziewamy się spadków cen złota lub srebra – zawieramy pozycję krótką.
Inwestowanie w srebro i złoto poprzez akcje
W złoto czy srebro możemy także inwestować przez akcje spółek wydobywczych, ewentualnie jednostki ETF, które są koszykiem wielu przedsiębiorstw w branży. Należy tylko pamiętać, że kursy akcji charakteryzują się wyższą zmiennością aniżeli cena metali. Wynika to z sytuacji finansowej przedsiębiorstw w branży wydobywczej, ale także dużej dźwigni operacyjnej.
Do popularnych spółek wydobywczych wartych bliższej uwagi należą m.in.
- Newmont Corp (NEM) – spółka wydobywająca złoto m.in. w Australii, Ghanie, Meksyku, Peru czy Surinamie.
- Barrick Gold (GOLD) – spółka wydobywająca złoto, srebro i miedź m.in. w Argentynie, Chile, Demokratycznej Republice Kongo, Kanadzie i Mali.
- Wheaton Precious Metals – spółka wydobywająca złoto, srebro i inne metale m.in. w Meksyku, Portugalii, USA, Chile, Peru, Argentynie, Szwecji, Grecji i Kanadzie.
Z kolei jednostki ETF na spółki wydobywcze to m.in.:
- VanEck Vectors Gold Miners (GDX) – ETF skupiający ponad 50 spółek wydobywających złoto.
- Global X Silver Miners (SIL) – ETF skupiający ponad 40 spółek wydobywających srebro.
Jak więc doskonale widzimy, jest wiele możliwości, aby inwestować w metale szlachetne. Inwestowanie w złoto i srebro przez fizyczne sztabki czy monety to tylko jedna z opcji. Możemy lokować pieniądze w metale także poprzez giełdę, aczkolwiek warto się do tego przygotować. Wiele materiałów o inwestowaniu na rynkach znajdziesz na szkoleniach i webinarach ProWebinar. Już dziś masz możliwość pozyskać bezcenną wiedzę od najlepszych inwestorów w Polsce, którzy inwestują w akcje, jednostki ETF, kontrakty terminowe czy CFD – również na metale szlachetne, w tym złoto i srebro.