Giełdy papierów wartościowych działają dziś na całym świecie. Być może interesują Cię spółki notowane na GPW, ale w dobie internetu możesz bez problemu inwestować na innych giełdach. Dlatego sprawdź największe giełdy na świecie, a wśród nich NYSE, NASDAQ czy London Stock Exchange.
New York Stock Exchange (NYSE)
Niezależnie od rankingu giełd, jest to najpopularniejsza i największa giełda na świecie, z siedzibą w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych i kapitalizacją na poziomie ponad 20 trylionów dolarów. Giełdę założono w 1792 roku, w związku z tym przez lata funkcjonowania przeżyła ona wiele krachów i okresów paniki, w tym tzw. czarny czwartek 24 października 1929 roku, który był początkiem największego kryzysu gospodarczego świata.
Po tym dniu, który skończył się pęknięciem bańki, wprowadzono obowiązek składania przez notowane spółki regularnych raportów finansowych. W kwartalnych raportach umieszcza się także prognozy na przyszłość.
Ważną datą w historii NYSE był 2006 rok, kiedy nowojorska giełda przejęła Archipelago Exchange, a później Euronext, American Stock Exchange (Amex) oraz Intercontinental Exchange (ICE). Dziś na rynku NYSE notuje się blisko 2500 spółek, ale też inne instrumenty, a w tym fundusze typu ETF.
National Association of Securities Dealers Automated Quotations (NASDAQ)
Druga co do wielkości największa giełda papierów wartościowych w USA, którą w 1971 roku założono w Nowym Jorku. To giełda, która działa tylko elektronicznie i kojarzona jest głównie ze spółkami technologicznymi. NASDAQ przejął m.in. giełdy w Bostonie oraz Filadelfii. Dziś notuje się na niej niemal 4000 spółek technologicznych (m.in. Apple, Alphabet czy Microsoft).
London Stock Exchange (LSE)
Pierwsza w tym zestawieniu giełda europejska. London Stock Exchange to giełda w Londynie, która powstała w 1698 roku i do końca I wojny światowej była największym podmiotem w branży. Na rynku giełdy LSE notuje się przeszło 3000 spółek z kilkudziesięciu krajów.
Największe spółki skupia w sobie indeks FTSE 100. Zawiera on notowania 100 najlepszych spółek notowanych na LSE, które stanowią nawet 80 proc. kapitalizacji całej giełdy (m.in. HSBC Holding, Vodafone, British Airways).
Inne największe giełdy papierów wartościowych na świecie
- Euronext Amsterdam (AEC) – Amsterdamska Giełda Papierów Wartościowych założona w 1602 roku jako giełda towarowa, w 2000 r. połączona z Brukselską i Paryską Giełdą Papierów Wartościowych. Dziś skupia notowania ponad 1300 firm. Najważniejsze indeksy to AEX 25 (dwadzieścia pięć indeksów giełdowych największych spółek na AEC), CAC 40 (czterdzieści największych spółek na giełdzie Euronext w Paryżu) oraz BEL 20 (dwadzieścia największych spółek na giełdzie Euronext w Brukseli).
- Xetra/Börse – Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych założona na początku lat 90. Największa giełda w Niemczech, z najpopularniejszym indeksem DAX 30 skupiającym trzydzieści największych spółek na giełdzie Xetra.
- Tokyo Stock Exchange – powstała w 1878 roku, w 2013 roku połączona z giełdą w Osace i znana pod nazwą Japan Exchange Group. Na giełdzie w Tokio znajdziesz notowania ponad 3500 spółek. Głównym indeksem jest Nikkei 225 (225 największych spółek, np. Toyota Motor Corp, Mazda, Casio, Sony).
- Hong Kong Stock Exchange – giełda założona w 1891 roku, na której notowane są akcje ponad 2100 spółek. Najważniejszym indeksem jest Hang Seng Index.
Oczywiście nie są to wszystkie największe giełdy świata. Porównanie światowych GPW odbywa się głównie na zasadzie kapitalizacji. Porównać GPW możemy też pod kątem liczby notowanych spółek. Zawsze porównanie GPW ukazują też rankingi giełd.
Skąd czerpać wiedzę do inwestowania na giełdzie?
Jak widzisz, giełdy papierów wartościowych są bardzo różne. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedniego brokera lub biuro maklerskie, a możesz mieć dostęp do kursów akcji tysięcy różnych firm. Oczywiście na giełdzie możesz inwestować też w inne instrumenty, w tym obligacje, surowce, towary czy fundusze typu ETF.
Co najważniejsze, do inwestowania na giełdzie musisz się właściwie przygotować. Najlepiej czerpać wiedzę od najlepszych. Jeśli chcesz pozyskać ją od kilkudziesięciu inwestorów, którzy osiągnęli sukces w inwestowaniu w akcje i nie tylko, polecamy Ci platformę ProWebinar. To setki godzin wykładów, które zostały podzielone tematycznie, dzięki czemu przyswajanie wiedzy jest jeszcze prostsze. Dowiesz się, jak, co i gdzie inwestować, aby ponosić najmniejsze możliwe ryzyko i czerpać z inwestycji największe profity.