Jeśli inwestujesz na giełdzie, na pewno interesujesz się strategiami, które mają być gwarancją Twojego zysku. Oczywiście nie ma tzw. złotego środka i nawet najlepsza strategia inwestycyjna niesie w sobie pewne ryzyko. Pomocna w inwestowaniu może być m.in. teoria fal Elliotta. Sprawdzamy, na czym ona polega i jak wykorzystać ją podczas inwestowania na giełdzie.

Teoria fal Elliotta – co to takiego?

Teoria fal Elliotta

Zacznijmy od tego, że teoria fal Elliotta została stworzona w 1920 roku przez Ralpha Nelsona Elliotta. Odkrył on, że rynek porusza się w swoim rytmie seriami fal. Zakłada ona aż 8 fal, z czego 5 dotyczy fazy wzrostów (fale akcji, 1-5), a 3 kolejne fazy spadków (fale reakcji, A-C).

Zastosowanie tej teorii pozwala zidentyfikować powtarzające się wzorce na rynku. Dzięki temu łatwiej przewidzieć ruch ceny danego aktywa w przyszłości. Musisz jednak pamiętać, że teoria fal Elliotta jest bardzo szeroka, a przy tym skomplikowana.

Fale teorii Elliotta w fazie wzrostów

Najważniejszym elementem fali w teorii Elliotta jest kształt, a więc to, co widzisz na wykresie. Ważna jest też analiza proporcji pozwalająca określić prawdopodobny zasięg ruchu cen, którego potencjał mierzy się relacjami między poszczególnymi falami. W końcu zwróć uwagę na relacje w czasie. W przypadku impulsu wzrostu mówimy tutaj o pięciu falach.

  • Fala 1 – najkrótsza fala powstająca po długotrwałej tendencji spadkowej. Jest to dynamiczny ruch wzrostowy, podczas którego w akcje zaopatrują się głównie inwestorzy instytucjonalni. Inwestorzy indywidualni jeszcze pamiętają o bessie i najczęściej wstrzymują się z zakupami.
  • Fala 2 – często znosi całą pierwszą falę i zatrzymuje się powyżej poziomu rozpoczęcia fali pierwszej. Tak powstaje podstawa dla kilku układów (m.in. podwójne dno, potrójne dno, odwrócona formacja głowy i ramion). Ponownie w akcje zaopatrują się głównie inwestorzy instytucjonalni. Inwestorzy indywidualni zazwyczaj zamykają stratne pozycje w obawie o pogorszenie koniunktury.
  • Fala 3 – zwykle najdłuższy i bardzo dynamiczny wzrost, również z lukami cenowymi. To fala, której towarzyszy wysoki wolumen obrotów, gdyż sygnały kupna generuje też analiza techniczna. Nigdy nie jest to fala najkrótsza. Poza tym główne wskaźniki makroekonomiczne zawsze wskazują na rozwój gospodarki.
  • Fala 4 – druga fala korekty w całym trendzie wzrostowym wg teorii Elliotta. Często jest ona zmienna z falą drugą, dlatego jeśli fala druga była gwałtowna, czwarta ma postać konsolidacji (m.in. formacja trójkąta). Jeśli fala druga była konsolidacją, czwarta najprawdopodobniej będzie dynamiczna. Co ważne, dno tej fali nigdy nie spada poniżej szczytu fali pierwszej.
  • Fala 5 – na ogół fala piąta jest mniej dynamiczna niż trzecia. Analiza techniczna zaczyna dawać sygnały, że popyt na akcje spada, a trend wzrostowy słabnie. Często akcje nabywają tutaj mali inwestorzy indywidualni, którzy są zwykłymi spekulantami, podczas kiedy inwestorzy instytucjonalni sprzedają swoje aktywa. Po fazie euforii zwykle następuje odwrócenie trendu.

Fale teorii Elliotta w fazie spadków

  • Fala A – inwestor musi rozpoznać zakończenie cyklu wzrostowego, m.in. przez obserwowanie wolumenów obrotów. Największy wolumen jest przy spadkach wartości, zdecydowanie niższy przy wzrostach, aczkolwiek nie zawsze jest to oczywiste.
  • Fala B – fala będąca zwykle odbiciem w ramach trendu spadkowego. Stąd wielu mniej doświadczonych inwestorów kupuje akcje w tej fazie. Zwyżki mogą sięgnąć poprzedniego szczytu (tzw. podwójny szczyt), a nawet go przekroczyć, aczkolwiek ciągle jest to trend spadkowy. Mamy tutaj do czynienia ze stosunkowo niskim wolumenem obrotów.
  • Fala C – kolejna fala spadków, która sprowadza kursy poniżej dna fali A. Sygnały płynące z analizy technicznej generują wyprzedaż, dlatego towarzyszy jej wyższy wolumen. Spadki w tej fali są bardzo dynamiczne.

Oczywiście teoria fal Elliotta nie może być brana za pewnik, aczkolwiek zwiększa szanse na przewidzenie ruchu cen na giełdzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak i kiedy stosować teorię Elliotta w praktyce, wiele na temat tej strategii inwestycyjnej dowiesz się ze szkolenia ProWebinar. W ramach edukacji omawiamy teorię fal Elliotta, ale też inne strategie inwestycyjne, zasady ich działania, korekty, impulsy itp. Poza tym duża część poświęcamy psychologii inwestowania na rynku kapitałowym, co jest równie istotne jak wiedza. Pamiętaj też, że odpowiadające sobie strategie inwestycyjne możesz testować przez konto demo.